Przejdź do treści

Historia Markiz

  • przez

Już w czasach starożytnych Rzymian i Egipcjan stosowano materiałowe zadaszenia chroniące przede wszystkim od słońca – markizy.

velarium2Rzymskie Koloseum czy amfiteatry  w trakcie intensywnych upałów zasłaniano protoplastą współczesnych markiz – Velarium.

Szczególnie popularne stały się w połowie XVIII wieku we Francji. Nazwa Markiza pochodzi z j. francuskiego.  Marquise  – nazwa oznaczająca szlachetnie urodzoną kobietę. Zgodnie z tradycją zawsze gdy żona głównego oficera były w forcie markizy przeciwsłoneczne były otwarte.

rollmar.pl
wikipedia.en

Od tych czasów markizy przeszły długą drogę. Zmieniły się ich kształty, pojawiły się nowe materiały, różne są też ich kolory. Sama konstrukcja z typowo mechanicznej ewoluowała w kierunku zautomatyzowania procesu otwierania i zamykania przysłony. Nadal jednak głównym celem i funkcją markiz jest uprzyjemnianie nam życia. Współczesne markizy już nie tylko chronią i osłaniają przed słońcem ale też mogą pełnić skuteczną osłonę przed deszczem i wiatrem. Nowe pomysły inżynierów powodują , że możemy wykorzystywać markizy już nie tylko w trakcie słonecznych dni ale również stanowią urokliwe zadaszenie w ciepłe wieczory.  Napędy elektryczne, reflektory , wsporniki chroniące przed wiatrem oraz wiele innych dodatków pomagają podnosić komfort naszego życia i uprzyjemniać nasz odpoczynek.

Ze względu na przeznaczenie oraz konstrukcje można wyróżnić następujące typy markiz:

– markizy tarasowe

– markizy balkonowe

– markizy koszowe

– markizorolety

– markizy werandowe

– markizy wolnostojące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *